Poradnia Remedio dysponuje jednym z najnowocześniejszych analizatorów składu ciała TANITA SC 330 S. Dzięki niemu możliwe jest wykonanie bardzo dokładnych i wiarygodnych, a jednocześnie bezpiecznych pomiarów m.in.:

  • % zawartości tkanki tłuszczowej
  • masy mięśni
  • masy kości
  • stopnia nawodnienia organizmu
  • podstawowej przemiany materii, czyli tempa spalania kalorii tzw. wieku metabolicznnego.

Podczas analizy wykorzystywana jest metoda bioelektrycznej impedancji BIA (ang. Body Impedance Analysis) wykorzystująca różnicę w oporze elektrycznym pomiędzy tkanką tłuszczową a mięśniową.

 

Jak się przygotować do badania

Aby wynik był jak najbardziej dokładny, na 24 godziny przed pomiarem nie należy wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych. Dodatkowo na ok. 3 godziny przed badaniem nie powinno się jeść ani pić.

Dlaczego warto wykonać analizę składu ciała?

Najczęściej oceniamy wagę na podstawie wskaźnika BMI. Jest to jednak bardzo uproszczony sposób, gdyż BMI nie określa czy ewentualny nadmiar wagi pochodzi z tłuszczu, wody czy mięśni. Zdarza się, że osoby o prawidłowej wadze mają zbyt dużą ilość tkanki tłuszczowej (najczęściej osoby o bardzo małej aktywności fizycznej) lub też, że u osób o BMI powyżej normy ilość tkanki tłuszczowej jest w normie (osoby o wysokiej aktywności fizycznej). Dlatego analiza składu ciała jest znacznie bardziej dokładnym i wiarygodnym narzędziem pomiaru. Ma to szczególne znaczenie w procesie zrzucania zbędnych kilogramów. Dzięki analizie składu ciała jednoznacznie widać czy ubywa kg tłuszczu, pomimo tego, że waga nie zmienia się. Może to być spowodowane równoczesnym wzrostem masy mięśniowej z powodu znacznego wzrostu aktywności fizycznej lub zatrzymaniem wody w organizmie, występującym np. u kobiet przed miesiączką.